FILMNOTISER


TIO ÅR AV AFRIKANSK FILM

Under helgen den 4-5 oktober anordnar Vänskapsgruppen för Afrikansk Film en filmfestival på Slottsbiografen. Uppsalapubliken då har möjlighet att ta del av filmer från länder som man vanligtvis inte ser på bio.
Att den afrikanska filmen inte visas så ofta i Sverige beror, enligt Eva Lena Volk från Vänskapsgruppen för Afrikansk Film, i hög utsträckning på distributionsförhållandena och att det finns så få filmkopior av de afrikanska filmerna på marknaden. Genom egna kontakter och med hjälp från andra festivaler i norden har man lyckats få hit några av de eftertraktade kopiorna.
Festivalen firar i år 10-årsjubileum. I årets festival har man valt att satsa på kvalitet framför kvantitet.
- Under de tio år vi har kört har det oftast varit fler filmer i programmet. Men i år ar det högre kvalitet. Det här är något av det bästa vi har visat, säger Eva Lena Volk.
I årets festival visas tre filmer, varav två av filmerna visas i repris på söndagen. Den första filmen som visas är Förlåtelsens pris (4/10 kl 16, 5/10 kl 16) från Senegal som har det afrikanska dramats klassiska ingredienser: passionerad kärlek, svartsjuka, ond bråd död och förlåtelse. Sedan visas etiopienfödda Haile Gerimas film Sankofa (4/10 kl 19). Här får vi möta nutida afrikanska ättlingar i USA som konfronteras med sitt förflutna. Sist visas musikalen Min röst (4/10 kl 21, 5/10 kl 14) från Guinea-Bissau.
Filmerna börjar klockan 16 på lördagen och klockan 14 på söndagen.

SKRÄCK I HÖSTNATTEN

Lördagen den 11 oktober är det åter dags för Gore Galore att visa skräckfilmer på Slottsbiografen. Det blir en helkväll som börjar klockan 18 och håller på ända fram till småtimmarna.
Temat denna gång är gammalt amerikanskt och nytt asiatiskt. Sammanlagt kommer fem filmer visas under kvällen.
Bland annat visas Kathryn Bigelows (Strange Days) Near Dark från 1987. En pojke bestämmer sig för att bli en av de odödliga och slår sig samman med en grupp vampyrer. I rollerna syns bland andra Bill Paxton och Lance Henriksen.
Sedan visas den japanska filmen Kaïro från 2001. Den handlar om en grupp unga Tokyobor vars vän begår självmord. Efter döden verkar vännen försöka ta kontakt med sina vänner, eller är det något mer ondskefullt som pågår?
Dessutom visas den sydkoreanska filmen Save the Green Planet från 2003, Dead and Buried från 1981 och John Carpenters The Fog från 1980.
Alla filmer är i skrivande stund inte helt klara för visning. För information om eventuella ändringar gå in på Gore Galores hemsida: http://hem.fyristorg.com/goregalore/


Annons

Annons

Läs mer

Film: Tatami Regi: Zahra Amir Ebrahimi, Guy Nattiv Ergos betyg:
Som student på ett av Sveriges största universitet är det lätt att känna sig osynlig. Vill man synas gäller det att…
Det här är en recension. Åsikterna som framförs är skribentens egna. Boy from Heaven inleds med att fiskarsonen Adam…