Annons
Annons
Barbro Fagerlind ställer ut på Kaleido konsthantverk.

Ergo väljer


Utställning/Barbro Fagerlind bygger ett rum med sakral karaktär, ett Folkhemsaltare, av gamla ansjovisburkar och kaviartuber. Utställningen manar besökaren till andakt och eftertanke om konsumtionens överflöd. Det handlar om kreativt återbruk av plåt på Kaleido konsthantverk i godsmagasinet vid centralstationen.

Litteratur/Värmlands nation firar 350 år och bjuder under sex onsdagar in allmänheten till litteraturkvällar där värmländska poeter, diktare och författare uppmärksammas ur olika vinklar. Det blir samtal, föredrag, sång och musik. I centrum står Esaias Tegnér, Erik Gustaf Geijer, Selma Lagerlöf, Nils Ferlin och nationens eget sångsällskap Gôssegôbbera.

Evenemang/Studentradion 98,9 kör igång frågesportsturneringen Battle of the Nations under februari månad. I varje match möts två av Uppsalas 13 studentnationer i studion för att svara på frågor. Turneringen är 12 matcher lång och sänds på onsdagar klockan 19–20 med start den 17/2. Programmet sänds också på nationernas pubar och varje onsdag ställs tre frågor direkt till pubbesökarna, som får bidra med poäng.


Annons

Annons

Läs mer

2025-04-29 15:18
Skador i skrovet, vattenläckor och krockar med broar. Nej, det är inte studentens hemgång från kvalborgsfirandet vi…
2025-04-23 11:07
I måndags klockan 20.00 stängde röstningen för kårvalet 2025. Nu är rösterna räknade. Ta del av resultatet nedan.
2025-04-16 09:27
Nu planeras och byggs flera nya studentbostäder i rödlistade Uppsala, vissa med inflytt redan till sommaren. Samtidigt…