Tentasal
Foto: Uppsala Universitet

Fortsatta problem med tenta på helgen


Att ordinarie salstentor förläggs på helger och röda dagar är ett fortgående problem vid Uppsala universitet, vilket strider mot studenternas arbetsvillkor och påverkar studenters möjlighet till återhämtning. Under den stundande intensiva tentaperioden har 16278 tentamensplatser bokats för ordinarie tentamensskrivning, varav 2121 platser under helgen den 1-2 november.

Ett högt tryck på tentamensplatserna under tentaperioderna är ett långvarigt problem. Ergo har tidigare rapporterat om platsbristen, som kopplas ihop med ett ökat antal salstentor till följd av att flera institutioner valt att göra om hemtentor till salsskrivningar för att undvika fusk med hjälp av AI.
– I perioder med mycket hög efterfrågan på tentamensplatser så är vi nödgade att använda även lördagar, söndagar och andra helgdagar, skriver Heléne Andersson, enhetschef på byggnadsavdelningen i ett mejl.

Att studenter tvingas skriva tenta på helger strider mot studenternas arbetsvillkor som innebär att undervisning och examination ska förläggas under vardagar mellan åtta och 17 (salstenta 8-19). Inom studentrörelser är frågan om att få bort helgtentor ständig, och att helger och röda dagar ska vara fredade då de utgör en viktig del av studenters återhämtning.
I nuvarande tentaperiod, mellan den 27 oktober och den 3 november, ges totalt 261 tentamenstillfällen. Det innebär 16278 bokade skrivplatser under perioden. Under helgen den första och andra november är 864 respektive 1257 platser bokade för salsskrivning. 

– Det är inte ett önskemål från institutionerna att i första hand tentera röda dagar men i de fall önskat datum inte har kunnat tillgodosetts så har valet till slut hamnat på en röd dag för att studenterna ska ha möjlighet till inläsningsperiod eller kunna genomföra tentamenstillfället innan nästa period börjar, säger Heléne Andersson.

En av institutionerna där det sedan AI:s intåg skett en ökning i antalet salstentor är Institutionen för pedagogik, didaktik och utbildningssociologi (EDU). I höstas kunde Ergo rapportera om att antalet salstentor, inklusive omtentor, ökat från 184 under läsåret 2023 till 268 under läsåret 2024.

Jonas Almqvist, prefekt vid EDU, menar att institutionen fortsatt gör vad de kan för att undvika att förlägga salsskrivningar utanför de angivna tiderna. Enligt EDU:s schemaläggare genom Jonas Almqvist så ligger sju av 20 ordinarie tentor på en söndag under pågående tentaperiod (10/10-3/11). Under höstterminen ges totalt 68 ordinarie tentor vid institutionen, och av dem ligger tio på helgdagar.

Ordinarie tentamen får läggas utanför de angivna tiderna vid särskilda skäl, och platsbrist i skrivsalarna är det skäl som anges.
–Trängsel i skrivsalarna ställer till det för oss och många andra institutioner och vi gör vad vi kan för att det ska fungera ändå, att studenterna ska få sin återhämtning med mera, skriver Jonas Almqvist i ett mejl. 

En möjlig lösning som tidigare lyfts är ett mer flexibelt kursupplägg, för att undvika en del av trycket vid tentaperioderna. Under övriga delar av terminerna står många tentasalar tomma, så en lösning skulle kunna vara att förlägga salstentan några dagar innan kursen avslutas, och lägga ett annat obligatoriskt moment på kursens sista dag. Nackdelen med den här lösningen blir dock att studenterna får mindre tid att förbereda sig för salstentamen. 

Jonas Almqvist menar att det fortsatt är AI som gjort att salstentor blivit alltmer populära. Samtidigt är ambitionen hos EDU att lägga tentaskrivningar så sent som möjligt i en kurs, helst på vardagar, för att ge studenterna tid för studier och förberedelser inför examination. Men då fler institutioner har samma inställning så uppstår ökat tryck på skrivsalarna.  
– Jag är den första att beklaga att de förutsättningar som råder vid Uppsala universitet idag leder till konsekvenser av det här slaget. 

Samtidigt pågår nu vid EDU ett arbete för att utveckla alternativa examinationsformer, och under vårterminen 2026 planeras ett pedagogiskt utvecklingsarbete om muntliga examinationer.
– Kanske är det en klen tröst för de studenter som läser hos oss nu, men vi ser över våra examinationsformer och kommer bland annat att utveckla former av muntlig examination. Förhoppningen är att det ska leda till minst lika rättssäkra och likvärdiga examinationsformer som nu, men med större variation och flexibilitet, säger Jonas Almqvist. 

En annan lösning på platsbristen är att utöka antalet skrivplatser och därmed minska platsbristen under tentaperioden, menar Heléne Andersson. Det skulle dock innebära ökade kostnader, vilket det inte finns utrymme för i budgeten för den universitetsgemensamt finansierade tentamensverksamheten.
– Det finns i nuläget inga indikationer på att denna budget ska utökas vilket skulle vara en förutsättning för att förhyra ytterligare tentamenslokaler och på det sättet minska platsbristen, säger Heléne Andersson.

Sedan september har Uppsala universitet ett nytt system för bokning av tentamensplatser vilket gör att det ännu inte går att få fram statistik kring hur många ordinarie tentor som bokats under helgdagar höstterminen 2025. Ergo har inte heller kunnat ta del av bokningar av av tentasalarna för att se vid vilka institutioner som helgförlagda tentor förekommer.

 

Läs Ergos tidigare artiklar om helgtentor

Oro för fusk med AI- studenter tvingas skriva tenta på helgen 

Fortsatt ökat tryck på tentamensplatser

 

 


Annons

Annons

Läs mer

Under lördagskvällen den 25 oktober inträffade en mindre brand på Campus Blåsenhus. Branden ska ha startat i caféet på…
Frågor om klimat och jämställdhet får mindre betydelse för unga i Sverige. Samtidigt syns ett ökat intresse för…
Under torsdagen samlades studenter utanför Blåsenhus för att demonstrera, med anledning av den svåra bostadssituationen…