Annons
Annons
Tom plånbok
Studenter tvingas ta från egen ficka för att kunna genomföra sin verksamhetsförlagda utbildning, enligt en ny rapport från Sveriges förenade studentkårer.
Foto: Pixabay

Studenter får ta från egen ficka för VFU


Hälften av alla studenter får ökade utgifter i samband med genomförandet av sin verksamhetsförlagda utbildning, VFU. Tio procent av studenterna uppger att de får merkostnader på över 4000 kronor för resor, boende och mat, något de får betala ur egen ficka. Det visar en ny rapport från Sveriges förenade studentkårer.

Verksamhetsförlagd utbildning, VFU, är en obligatorisk del i många utbildningar, bland andra de som pluggar till lärare, sjuksköterska och socionom. Hur VFU-platser delas ut och vilka möjligheter till ekonomisk kompensation för utgifter i samband med VFU skiljer sig mellan olika utbildningar och lärosäten, det är upp till lärosäten själv att besluta om vilket ekonomiskt stöd studenter ska få under sin VFU. Uppsala universitet erbjuder exempelvis upp till 75% ersättning för kostnader för vissa VFU-placeringar, men detta skiljer sig också inom olika utbildningar, enligt Sveriges förenade studentkårers (SFS) rapport. 

Studenternas berättelser och resultatet i rapporten vittnar om stora skillnader i ekonomiska utgifter mellan olika studenter, beroende på var man placeras under sin VFU. Vissa placeras långt bort från sin nuvarande ort, vilket innebär höga kostnader för resor eller dubbla boendekostnader för de som inte kan pendla till sin VFU-ort. För vissa blir det ekonomiskt ohållbart eller omöjligt att genomföra sin VFU. Rapporten visar att hälften av alla studenter får merkostnader, och att en av tio får lägga ut över 4000 kronor för att kunna genomföra sin VFU. Studenterna i rapporten berättar att de tvingats ta av egna besparingar eller dra in på matkostnader för att klara perioden ekonomiskt. 

– Det är orimligt att studenter tvingas betala ur egen ficka för att kunna fullfölja sin utbildning. Systemet ger idag varken tillräckligt stöd via studiemedlet eller genom kompensation från lärosätena, säger Elsa Berlin, vice ordförande för SFS i ett pressmeddelande. 

I Sverige ska högskoleutbildning enligt högskolelagen vara avgiftsfri för studenter inom EU/ESS, men i praktiken finns det utgifter som enskilda studenter själva behöver bekosta.

SFS skriver i rapporten att staten och lärosäten behöver ta sitt ansvar för att merkostnader inte ska påverka studenters möjlighet att fullfölja sin utbildning och få en examen. SFS kräver att ingen student ska behöva betala för sin utbildning, och presenterar flera reformförslag. De efterfrågar en lösning på nationell nivå för att stärka studenters rättigheter till ekonomiskt stöd och för att villkoren ska vara likvärdiga oavsett var man studerar. 

Reformförslaget presenteras sammanfattat i tre punkter i ett pressmeddelande, där SFS vill, att merkostnadslånet som man i vissa fall kan söka från CSN under sin VFU görs om till ett bidrag för att studenter inte ska behöva skuldsätta sig för att genomföra sin VFU-period, att det ska bli möjligt att få bidrag eller merkostnadslån från CSN för dubbla boendekostnader under VFU, och att lärosätena ska få ett tydligare ansvar att kompensera studenter ekonomiskt för sina merkostnader genom nationella riktlinjer, så att studenter oavsett studieort inte ska behöva betala ur egen ficka för sin VFU.

Underlaget till rapporten består bland annat av en undersökning som gjordes av Novus under 2024 på uppdrag av SFS, samt enkätundersökningar och intervjuer som SFS har genomfört. Du kan ta del av hela rapporten “När studenter står för notan” på SFS webbplats. 
 


Annons

Annons

Läs mer

2025-05-28 10:16
Det var under onsdagen, den 21 maj, som Uppsala universitet genom både konsistoriet och på Rektorsbloggen på sin hemsida…
2025-05-26 14:49
I onsdags röstade riksdagen igenom lättade krav på tillgänglighet i byggandet av nya studentbostäder. De nya reglerna…
2025-05-20 11:29
Uppsala teknolog- och naturvetarkår (UTN) har valt en ny ordförande i form av Benjamin Eneslätt, nuvarande…