
Ergo testar: vårens glassnyheter
LAKRITSDRÖM – GB
Laktosfri vaniljglass i strut med chokladtäckt insida, lakrits i form av sås och strössel.
Kostar: 22 kronor på Pressbyrån.
Om ens lakritsälskande älskare insisterar på att det är romantiskt att dela glass kan en lakritsogillare antagligen offra sig om det är den här. Ens lakritsälskande älskare blir däremot förmodligen besviken av bristen på lakritssmak. Förhoppningsvis väger romantiken i så fall upp.
Strösslet är gott, men hela glassen kunde varit saltare. Panelen har delade åsikter om chokladtäcket i struten: bryter det av fint eller skulle det varit bättre med mer lakrits där?
Plus för att den är laktosfri
Betyg: 2,5
nbsp;
nbsp;
MAGNUM DOUBLE PEANUT BUTTER - GB
Jordnötsglass med dubbelt chokladöverdrag (mörkt och ljust) och jordnötssås.
Kostar: 24 kronor på Pressbyrån.
Magnumglassen saluförs ofta genom den beprövade metoden “sälj grej med tjej”; en perfekt formad kvinnomun tar erotiskt en tugga av den chokladdoppade glassen som ger ifrån sig ett inbjudande knäckljud. Jodå, glass kan också göras sexig. Med den nya Magnum Double Peanut Butter går de dock bet. Det spelar ingen roll hur sexig munnen är om glassen den biter i ser ut som en oxjärpe från skolmatsalen. Den är riktigt dolmformad.
Men det är i princip den enda invändningen panelen har mot den nya Magnum-glassen. Jordnötssmaken är tydlig och har en perfekt sälta. Chokladöverdraget är rejält och nästan på gränsen till övermäktigt, men att glassen ändå är så pass liten som den är (ungefär hälften så stor som en standard-Magnum) kompenserar för mäktigheten.
En nästintill felfri glass för den som älskar choklad- och jordnötskombon, men det är inget man svalkar sig med om man är sugen på något läskande en dag på playan.
Betyg: 4,5
nbsp;
nbsp;
SOLERO RED BERRIES - GB
Jordgubbsglass täckt och delvis fylld med hallonsås och -sorbet.
Kostar: 20 kronor på Pressbyrån.
Så snygg färg att man nästan inte tror förpackningens skryt om naturliga färgämnen. (Det visar sig vara rödbetsjuice, som i och för sig är naturligt.) Även insidan, visar det sig när vi försiktigt filéat glassen, är mycket vacker. Smaken då? God Fräsch, lätt, perfekt för en sommardag på stranden. Förvånansvärt krämig med tanke på den låga fetthalten – lyckas med att kännas frisk och glassig på samma gång.
Betyg: 4
nbsp;
nbsp;
KLADDKAKA - Sia
Chokladgräddglass med bitar av kladdkaka och kolasås.
Kostar: 17 kronor på Kawaeimport.
Alltså det är ju inte en sån där cookie dough som Ben amp; Jerry’s gör. Kakbitarna är mer som små smulor. “Är det en insekt?” tänker man första gången, men inser sen att det är en god men för liten kakbit.
Struten är frasig och kolasåsen är god och jämnt fördelad. Själva glassen är ingen premiumglass direkt: den är god men kunde haft betydligt kraftigare chokladsmak.
Betyg: 3,5
nbsp;
nbsp;
FROST - Triumf
Glass med tutti-frutti-smak
Kostar: 13 kronor på Hemköp Svavagallerian.
Suck, ännu en produkt som säljs och marknadsförs helt med hjälp av Frost-hjältinnan Elsa. Det är tydligt att glassen framför allt är riktad till yngre barn som frenetiskt ska rycka mappa i tröjärmen när de får syn på de välkända Disney-figurerna. Då spelar det ingen roll vad innehållet är och det verkar Triumfglass ha tagit fasta på för innehållet är sannerligen inget att hänga i julgranen.
Glassen till och med ser tråkig ut. Med sin ljusblå färg kan man tro att det inte är annat än en förpackad isbit. Smaken, den lilla den har, påminner om halstabletter med konstgjord äppelsmak, något som åtminstone två av paneldeltagarna tycker extremt illa om. Ett litet plus är att den i alla fall svalkar ganska bra en varm dag. Kanske är gott för barn, men vi är inte barn så vi bryr oss inte.
Betyg: 1,5
nbsp;
nbsp;
SINGLE MALT WHISKY – Sia
Gräddglass med whisky, med whiskysmakande kräm och överdrag i mörk choklad.
Kostar:25 kronor på Gula Villan (Caféet i Stadsträdgården.)
Doften påminner starkt om de äckliga pralinerna i chokladasken. En i panelen minns sin barndoms favoritgodis punschknappar. Utseendet är som en budgetversion av Magnum och själva glassen känns också lite mindre lyxig än Magnum – lite mer grädde och kanske en gnutta vanilj hade suttit fint.
Men det här är ändå en bra glass. Och framför allt: en vuxenglass med supermörk choklad och ordentlig whiskysmak.
Betyg: 3
nbsp;
nbsp;
MÖVENPICK CARAMELITA - Triumf
Karamellgräddglass i strut med karamellsås och karamellbitar.
Kostar: 30 kronor på Gula Villan.
Caramelita låter som namnet på en strippa med ett hjärta av guld, men i övrigt finns inga likheter mellan Mövenpick-glassen och en sexarbetare. Såsen i glassen har en bra karamellsmak och det är tydligt att det inte bara är brunfärgat socker. Kexet har en bra krispighet och över lag är det en välgjord glass, men kanske lite väl tråkig. Såsen hade gärna fått ha lite sälta, men vi misstänker att salttrenden inte har nått Schweiz än. Till skillnad från sin Mövenpick-kollega i Triumfglassortimentet är Caramelita inte värd 30 kronor. Då snackar vi alltså glassen och inte strippan med ett hjärta av guld.
Betyg: 3,5
nbsp;
nbsp;
FRUKTIS ANANAS – Sia
Isglass med smak av Ananas.
Kostar: 15 kronor på Gula Villan.
Det smakar exakt som att dricka ur en ananaskonservburk, fast kallt. Sött – fast utan tillsatt socker – och läskande. Ananassmaken känns tydligt i början, men allt eftersom munnen domnar av kylan tar äpplesmaken över. Det är ju trots allt mer äpple än ananas i glassen. Säkerligen kan glassen funka fint som slush-bas till en svalkande drink om man äter upp en tredjedel av den och sedan häller ner lite valfri sprit och skakar om.
Betyg: 2
nbsp;
nbsp;
MÖVENPICK MAPLE WALNUT – Triumf
Gräddglasspinne med lönnsirap och kanderade valnötter.
Kostar: 30 kronor på Gula Villan.
“Smakerna är perfekt balanserade ” “Den smakar inte bara som råa valnötter heller, utan det känns tydligt att de är föräldlade ” Och så vidare, i all evighet. Valnötssmaken gör sig perfekt med lönnsirapen och krispet i skalet är pricken över i:et. Hela panelen bara faller i trappen i hissen i hallen. Inte ens det saftiga priset på 30 riksdaler drar ner helhetsintrycket – den är värd det Men om man måste tvinga fram någon kritik – kanske hade det kunnat vara liiiite fler valnötsbitar.
Betyg: 5